Klávesnice k tabletu aneb, jak si na tom stojí ASUS transformer

Psaní nějakých delších textů na tabletu je za trest. To myslím naprosto vážně. Android je zajímavý operační systém, ale kdoví jestli v některých oblastech bude snad někdy konkurovat windowsům. Něco trochu jiného je totiž android na telefonu, který má malinký displej a člověk tam potřebuje nějakým způsobem naťukakat nějakou tu SMS zprávičku nebo adresu do vyhledávače. Jedno, dvě slovíčka jsou v pohodě a přežijete fakt, že prostě vyťukávate pomalu.

Pokud ale chcete psát nějaký větší text, je tablet na prd. Jednak když porovnám Apple ipad, tak na iPadu se mi psalo mnohem lépe díky lepšímu rozložení kláves. iPad má klávesnici ve formě „malých čtverečků“, zatímco Asus/androidí  klávesnice má obdélníčky, na které se o mnohem hůř trefujete a překlepů nasekáte jak máku. Zkoušel jsem stáhnout nějakou alternativní klávesnici, ale nic pořádného jsem neobjevil.

Dalším problémem je čeština. Skoro v každém českém slově je nějaká nestandardní diakritika (háčky, čárky apod.), což v podstatě znamená, že vyvolat si takový znak na klávesnici vás neskutečně zdrží. Nepomohou vám ani navrhovaná česká slova, protože některá prostě android nenabídne.

Je východiskem klávesnice ?

Efektivita psaní textů s hardwarovou klávesnicí je rozhodně několikánásobná. S klávesnicí (např. Asus transformer) můžete psát relativně rychle a pokud toužíte po tabletu a rádi byste psali texty, je to jasná volba. Bohužel ani tak nedosáhnete  stejné efektivity jako psaní na netbooku, přičemž srovnání s ním se zde velmi jednoduše nabízí. Oba stroje totiž na první pohled vypadají stejně. Klávesnice transormeru vypadá odolně, má příjmný stisk, nicméně přesto se občas stává, že nedomáčknete nějké písmenko a musíte po sobě text opravovat.

Nevýhody Android klávesnice oproti windowsu …  

Největší nevýhody kávesnice však ani tak netkví v harwarovém provedení Asusu, ale v koncepci androidu. Velmi nešťastně je řešen výběr znaků, slov nebo vět. Zatímco práce ve windowsu je zcela intuitivní,  na androidu i po delší době používání nejsem schopen pořádně vybrat konkrétní slovo, nebo část věty. Ty androidí „zobáčky“ pro výběr  prostě nejsou ideální nástroj, snad kromě již zmíněného použití na miniaturní obrazovce telefonu. S tím souvisí i editace … trefit se na tabletu tam, kde chcete editovat nějakou část slova taky není nic extra. V tomhle směru trochu pomáhá hardwarová klávesnice, na které můžete použít šipky a snáze se dostat k editovanému slovu.  Ale i tak člověku chybí například možnost vybírat slova pomocí kombinace kláves shift a šipek, nebo dvouklik pro označení celé věty nebo slova. Ani vyvolání nestandardních znaků není žádný med. Samotný android to na dotykové obrazovce řeší změnou klávesnice na speciální znaky, ale to je dost zdlouhavé, pořád se někam přepínat. S hardwarovou klávesnicí máte základní znaky, včetně češtiny, ihned k dispozici, k některým znakům se ale  musíte dostat až po vyvolání seznamu znaků ( pravý alt + mezerník)
Toto je sice rychlejší, ale přesto ne tak rychlé jako např. alt+64 vw winech …

Srovnání  psaní na  „přenosných“ zařízeních

Android tablet

  • špatné rozvržení kláves proti iPhone
  • skoro nepoužitelný výběr znaků, vět, slov a celkově editace (a to včetně při použití touchpadu nebo i klasické myši)
  • velmi pomalé psaní českých textů kvůli nepraktickému přístupu k diakritice

Asus tablet s  hardwatovou klávesnicí

  • lepší rozvržení kláves oproti klávesnici na obrazovce
  • bohužel, často dochází k nedotisknutí klávesy
  • chybí tlačítka home, end, page up/down, která by editaci urychlila
  • oproti „obrazovkové“ klávesnici mnohem lepší práce s češtinou
  • rychlejší přístup ke speciálním znakům jako např.  @
  • nemožno zaklikávat slova, věty dvouklikem myší, nemožnost vybírat pomocí shift
  • nemožnost použití zkratek ALT+64   apod.

One thought on “Klávesnice k tabletu aneb, jak si na tom stojí ASUS transformer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *