Práce vestoje (u počítače) – zkušenosti, nákup stolu

Kvůli bolestem páteře, které vznikly pravděpodobně také sedavou prací (cca 20 let ve firmě a pak i několik hodin doma) jsem se rozhodl využít všechny možnosti, jak s tímto problémem bojovat. A jednou z nich je možnost práce ve stoje. Když jsem se rozhodoval pro vhodný stůl, přečetl jsem si tyto články:

A další.

Zavrhnul jsem všechny amatérská řešení typu různých poliček, prken apod. namontovaných na stěnu nebo krabic. Stejně tak stůl „na kličku“ místo elektřiny jsem vyhodnotil jako nesmysl (a jsem rád…)

Do výběru postoupily tyto stoly:

    • Ikea – elektrický Bekant
    • Hobis MOTION ERGO
    • Sit2stand
    • Martela, Pinta E Desk (finský výrobce)

I přes přečtené články bylo docela těžké objektivně rozhodnout, který je lepší. Nikdo z nich v podstatě neuvádí žádný relevantní technický údaj, podle kterého by se šlo rozhodnout. Takže jsem musel rozhodnout subjektivně.

Ikea mně lákala nejnižší cenou a také desetiletou zárukou. Parametrově stejná jako ostatní stoly … No, ale vzhledem k tomu, že ostatní krámy z Ikey (až mnohdy vypadají pěkně) mají omezenou životnost, tak jsem Ikeu zavrhnul.
Sit2stand je stejně jako Hobis český výrobce, ale o dost dražší bez zjevné přidané hodnoty.
Stoly od Martely byly jediné, které jsem si mohl naživo vyzkoušet – měli jsme je ve firmě. Párkrát jsem u nich stál, okukoval, ale nebyl jsem schopen srovnat – a to nejsem schopen ani nyní když už mám svůj stůl.

Nakonec to vyhrál Hobis. Objednal jsem, sám poskládal (nebylo to tak těžké) a funguje. Ovládač s pamětí poloh jsem oželel, zatím mi nechybí. Jinak, – nedovedu si představit jak někdo s kličkou pořád mění polohy (to mi připomíná  rumpál ve středověku), zvláště když opravdu chcete aktivně měnit sezení/stání – a to je přece účel.

Update: Práce ve stoje po 6 měsících

Už je to půl roku, co používám elektrický nastavitelný stůl Hobis pro práci ve stoje. Co se týče samotného stolu, jsem spokojený. Vše funguje jak má – rozumějte, jezdí to nahoru a dolů :-), čili nepozoruju žádný problém. Při sjíždění a vyjíždění cítím mírné vibrace, tedy samotný posun není stoprocentně „hladký“, ale ničemu to nevadí.

Původně jsem si říkal jestli by se nedalo ušetřit tím, že objednám stůl bez elektřiny, tedy manuálně zvedaný kličkou, ale teď vím, že by to byla blbost. Pravděpodobně by stůl zůstal v jedné poloze – a to té horší (v sedě) a neplnil by požadovaný účel. Rychle změnit polohu je podle mně jedním ze základních předpokladů pro práci ve stoje.

S tím souvisí i další poznatek, který jsem nejprve zažil, ale později i vyčetl na internetu. Nevydržím stát u stolu dlouho. Je to tak půlhodinka, maximálně hodinka, pak už mě prostě nohy bolí a na práci se tak nekoncentruju. A potřebuji stůl rychle přenastavit tak, abych si k němu mohl dovalit třeba balon nebo klasickou židli. Ono jinak podle mnoha odborníků (na internetu) není problém samotná práce vsedě, ale spíše dlouhodobá strnulá poloha v sedě, takže prostřídat stání, sezení na balonu a na židli je celkem pestré a tělu by mělo pomoci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *